هر آنچه که نیاز است در مورد سیستم عامل هارمونی هواوی بدانید

سیستم عامل هارمونی هواوی که اولین بار در 9 آگوست 2019 از آن رونمایی شد، در وهله اول با هدف استفاده در دستگاه‌های اینترنت اشیاء طراحی شد. پیش از رونمایی، در ابتدا افراد گمان می‌کردند که با توجه به تحریم‌های مالی وضع شده توسط ایالات متحده آمریکا در ماه می 2019، سیستم عاملی جایگزین اندروید خواهد بود اما تا ژوئیه 2019، مدیران هواوی از جمله لیانگ هوا و معاون سخنگوی ارشد هواوی، کاترین چن، آن را به عنوان یکی از سیستم عامل‌های “صنعتی” که در زمینه سخت افزارهای اینترنت اشیاء طراحی شده است تلقی نمودند. این اظهارات پس از رونمایی رسمی از هارمونی تایید شد و در لیست هواوی دستگاه‌هایی چون تلویزیون‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی نیز قرار گرفت. اولین دستگاه‌هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند تلویزیون‌های هوشمند Honor Vision و Vision Pro هستند.

شایان ذکر است که اولین گزارشات مروبط به سیستم عامل داخلی که توسط هواوی نیز تایید شده است به سال 2012 برمی‌گردد و در ماه می 2019 با شدت گرفتن تحریمات گوگل به صورت رسمی از وجود آن خبرهایی منتشر شد.

در تاریخ 24 می سال 2019، هواوی سیستم عامل “Hongmeng” به عنوان علامت تجاری خود در چین ثبت نمود و در همان روز، علائم تجاری مربوط به سیستم “”ARK و انواع آن را در دفتر مالکیت معنوی اتحادیه اروپا ثبت نمود. در ماه ژوئیه سال 2019 نیز گزارش شد که هواوی کلمه “Harmoni” را به عنوان نام تجاری سیستم عامل خود برای نرم افزارهای سیستم‌های رومیزی و تلفن‌ها همراه ثبت نمود. نام ” Hongmeng” نام یکی از اساطیر چینی است که نمادی از هرج و مرج جهان پیش از خلقت است.

شرکت هواوی هنوز تصمیم قطعی خود را برای استفاده از این سیستم عامل به عنوان سیستم عامل آینده تلفن‌های همراه خود قرار دهد یا خیر نگرفته است و هنوز تمایل به همکاری با اندروید دارد.

در نهایت، در 9 آگوست 2019، هواوی به صورت رسمی در کنفرانسی در Dongguan از سیستم عامل هارمونی رونمایی نمود. برخی رسانه‌ها گزارش دادند که سیستم عامل هارمونی در سه ماهه اول سال 2020 به صورت جهانی منتشر خواهد شد.

 

ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم عامل هارمونی

پس از مشاجره‌های پیچیده و ژئوپلیتیکی هواوی با بزرگترین اقتصاد جهان، آیا این شرکت وادار به خداحافظی از سیستم عامل‌های اندروید گوگل خواهد شد تا نقشه شماره 2 خود را اجرا کند؟

بله، هواوی با توجه به شرایط پیش آمده ممکن است مجبور به انتخاب سیستم عامل خود با نام هارمونی شود، همانی که با نام نقشه پشتیبان یا شماره 2 از آن یاد می‌کنند.

این شرکت تجاری بزرگ، کنفرانس توسعه دهنده هواوی سال 2019 را به طور کامل به معرفی سیستم عامل هارمونی اختصاص داد.

هارمونی چه طراحی ویژه‌ای دارد؟ چگونه عمل خواهد کرد؟

هواوی، سیستم عامل هارمونی را در یک جمله تعریف کرده است: “یک سیستم عامل ریز هسته، منطبق با تمام سناریوها و حالات.”

اولین تصویری که با توجه به این جمله از سیستم عامل هارمونی دریافت می‌کنیم این است: “مناسب برای تمام سناریوها”، هارمونی نه تنها رقیب اندروید است بلکه رقیب هر سیستم عاملی است که تا کنون نام آن را شنیده‌اید.

هواوی معتقد است که هر آن‌چه در دنیای آینده تکنولوژی بخواهید، می‌توانید در این سیستم عامل مشاهده کنید. این شرکت بیان داشته است که با ظهور این سیستم عامل شبکه 5G و تکنولوژی‌های روز دنیای هوش مصنوعی و بازار پررونق نوظهور اینترنت اشیاء را می‌توانید تجربه کنید. هارمونی می‌تواند نوین‌ترین فناوری آینده دستگاه‌های هوشمند ما باشد و ما را به سوی “یک زندگی بی‌عیب و نقص مبنی بر هوش مصنوعی” سوق دهد، آن هم در حالی که سایر تکنولوژی‌ها حتی مکمل هم نیز نیستند و با هم سازگاری ندارند، همانطور که بسیاری از سیستم عامل‌ها به علت رقابت به یکدیگر و یا عدم نیازهای سخت‌افزاری به یکدیگر، به صورت جداگانه از هم عمل می‌کنند (همانند رویکرد شکل اپل که “باغ محصور” نام دارد)، به عنوان مثال می‌توان از سیستم عامل‌های متن باز نظیر لینکوس که در سیستم‌های رایانه شخصی یا لپتاپ استفاده می‌شوند را نام برد.

مدیران هواوی تصمیم گرفتند که به جای تغییر و ساخت مجدد یک سیستم عامل و شبیه سازی برنامه‌ها (که در نهایت شبیه به وصله ناجور سیستم عامل اصلی و گوشی خواهند بود) سیستم عامل جدید خود را منتشر کنند، آن‌ها اذعان داشتند که در حدود 10 سال است که بر روی ساخت و بهبود آن زمان گذاشته‌اند.

 

“1 + 8 + N”

هواوی این سیستم عامل را با نام هواوی و با استراتژی “1 + 8 + N” عرضه می‌کند که در آن “1” اشاره به تلفن دارد، تلفن‌های هوشمندی که امروزه در همه اماکن اداری و خانگی یافت می‌شوند و همه افراد را در سراسر دنیا به یکدیگر وصل می‌کنند. طبیعی است که نقطه شروع این استراتژی، تلفن‌ها باشند.

“8” به چه اشاره دارد؟ این کاراکتر اشاره دارد به سایر دستگاه‌های متصلی که امروزه به اندازه تلفن‌های همراه کاربرد دارند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان لپتاپ‌ها، تبلت‌ها، ساعت‌های هوشمند، اسپیکرهای هوشمند و غیره را نام برد.

و در نهایت، “N” اشاره به مجموعه‌ای وسیع از اینترنت اشیاء دارد، از جمله این مجموعه می‌توان چراغ‌های روشنایی هوشمند، دوربین‌ها، یخچال‌ها، فریزر‌ها و غیره را نام برد. جمع کردن همه این محصولات (حتی اگر منظور فقط محصولات هواوی باشد) در کنار هم، به طوری که بازده و نتیجه خوبی داشته باشند کار ساده‌ای نیست چرا که تلفن‌های این مجموعه، از سیستم عامل اندروید، لپتاپ‌ها از ویندوز و ساعت‌های هوشمند از سیستم عامل lite استفاده می‌کنند.

در واقع، هواوی راه‌حلی ساده ارائه می‌دهد؛ یک سیستم عامل ایمن که از تمام سیستم‌عامل‌ها و سخت‌افزارهای موجود بر روی سایر دستگاه‌های هوشمند مستقل است. اما، به مرحله اجرا رساندن این راه‌حل چندان ساده نیست.

 

طراحی یک سیستم عامل هوشمند

تراشه Kirin 990 همراه با برند هواوی!

سیستم عامل هارمونی، بر روی یک هسته واحد و یک چارچوب کاربردی واحد ساخته شده و بدون توجه به سخت افزارهای مورد استفاده، از هسته‌های با سرویس‌های مشابه استفاده می‌کند. هواوی اعلام داشت که با حذف کد کاربری اضافه و استفاده از یک الگوی زمانبندی موثرتر بر پایه مدل بی‌درنگ “Deterministic Latency Engine” که منابع را به زمان واقعی اختصاص می‌دهد، سیستم عامل هارمونی را یک پله بالاتر، به صورت یکپارچه و ترکیبی از دو سیستم عامل لینکوس و اندروید نمایان می‌کند.

همچنین این شرکت اذعان داشت که ویژگی‌های این سیستم عامل فراتر از دستگاه‌های فردی و سخت افزارهای جدا از هم بود و مجموعه‌ای از امکانات منحصر به فرد و ویژگی‌های ترکیب شده از سایر دستگاه‌ها که مجموعا یک سطح سخت افزاری مجازی ایجاد می‌کنند، را ارائه می‌دهد. مجموع این منابع مشترک در نهایت ابزارهایی گسترده (عناصری که در تمام گوشی‌های هوشمند مختلف مشترک هستند) از جمله نمایشگرها، دوربین‌ها، اسپیکرها، میکروفون‌ها را شامل می‌شود.

این سیستم عامل مزایای بلقوه بسیاری دارید. یکی از این مزایا قابلیت سوییچ کردن هواوی به یک دستگاه دیگر و استفاده از یک برنامه واحد بدون هرگونه توقف و مشکلی است به عنوان مثال می‌خواهید تماس تلفنی برقرار کنید؟ آن را به داشبورد اتومبیل خود وصل کنید و بدون هیچگونه مشکلی تماس بگیرید.

یکی دیگر از مزایای این سیستم، پشتیبانی از کامپایلر ARK است. به لطف این کامپایلر که از زبان‌های مختلف برنامه نویسی یعنی C/C++، Java، JS و Kotlin پشتیبانی می‌کند برنامه های سیتم عامل هارمونی نیاز به نوشته شدن در یک پلتفرم واحد ندارند. این امر اجرا را سریع کرده و دستگاه‌های متصل به هم را سازگار می‌کند. هواوی اذعان داشت که پس از تمام این تلاش‌ها، دیگر نیازی به ارائه چندین برنامه ظاهرا مشابه برای چند سیستم عامل مختلف نیست. Peter Gauden، یکی از متخصصین مجرب هواوی در حوزه اندروید، بیان داشت که اینطور نیست که هواوی به صورت مشخص تنها بر روی سیستم عامل هارمونی کار کند، بلکه کامپایلری ارائه می‌دهد که می‌تواند به راحتی سایر برنامه‌ها را به هم تبدیل و ترجمه نماید.

همه این امکانات در کنار یکدیگر، به همراه امنیت ویژه‌ای که گوشی توسط محیط میکروهسته خود بدست می‌آورد، موجب شده است تا هواوی برای کاربران، توسعه دهندگان و مهمتر از همه برای خود شرکت هواوی به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تجاری دنیا، تبدیل به یک تکنولوژی جذاب، منحصر به فرد و فوق‌العاده شود.

Gauden هارمونی را یک سیستم عامل منحصر به فرد برای آینده توصیف نمود و خاطر نشان ساخت: با اینکه مدت‌هاست در این راه قدم برمی‌داریم اما هنوز مسیری طولانی در راه داریم. درست است که داشتن یک سیستم عامل پیشرفته برای آینده دنیا بسیار عالی است اما سیستم عامل نه به تنهایی، که باید با یک دستگاه به کار بیاید.

 

آن‌چه درباره سیستم عامل هارمونی اهمیت دارد چیست؟

اطمینان و اعتماد به نفسی که هواوی دارد و البته بحث بر روی آن زیاد است؛ بیشتر ناشی از این باور است که جزو معدود شرکت‌های تکنولوژی روز است که زیرساخت‌های فعالیت‌های خود را برای رسیدن به آرزوها و انتظارات خود بنا نموده است.

در حال حاضر، هواوی سیلیکون Kirin مخصوص خود را ارائه می‌دهد، در فناوری‌های ابری (Cloud) سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای دارد و چه دولت‌ها بپذیرند چه نپذیرند، قلب شبکه 5G در سراسر دنیاست.

این شرکت هم اکنون، با مدیریت طوفان عظیمی که در مقابل خود داشت، توانسته است ارائه دهنده انواع تکنولوژی‌های روز دنیا از جمله تلفن‌های همراه، گجت‌های پوشیدنی، تبلت‌ها، لپتاپ‌ها و غیره باشد.

هواوی واهمه‌ای برای استفاده از سیستم عامل جدید خود در یک پورتفولیوی گسترده به عنوان اولین محصولی که از این سیستم عامل پشتیبانی می‌کند ندارد. این محصول که تلویزیون هوشمند ویژن هواوی (Huawei Vision smart TV) است، یکی از افتخارات برند آنر در چین محسوب شده و در حقیقت نشان‌دهنده بسیاری از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و هوشمند سیستم عامل هارمونی است، فناوری‌هایی که پیش از این هواوی آن‌ها را وعده داده بود و حالا مجموعه‌ای هستند که با بیش از 900 دستگاه loT، به عنوان مرکز کنترل HiLink شناخته می‌شوند؛ همچنین با استفاده از آن می‌توانید محتوای تلفن همراه هوشمند خود را به راحتی از طریق تلویزیون به اشتراک گذاشته و پخش نمایید.

تاکنون، تنها محصولی که هواوی با سیستم عامل هارمونی منتشر نموده است، این تلویزیون است؛ هر چند که در حال حاضر در حال آماده‌سازی سایر محصولات خود است.

طبق گفته‌های این شرکت، در سال 2020 این سیستم عامل را در ساعت‌ها و بندهای هوشمند، بخش‌های اصلی وسایل نقلیه و رایانه‌های شخصی خواهیم داشت. هواوی اعلام داشت که در 2021 بلندگوها و سایر دستگاه‌های صوتی خود و در سال 2022 عینک‌های VR و دستگاه‌هایی فراتر از آن را با این تکنولوژی عرضه خواهد کرد.

ساعت‌های هوشمند یکی از محصولات جالب هواوی هستند که هم اکنون نیز این شرکت سیستم عامل Wear را برای سیستم عامل Lite در ساعت هوشمند Watch GT کنار گذاشته است. Gauden همچنین خاطر نشان ساخت که سیستم عامل هارمونی هم اکنون با گجت‌های پوشیدنی همچون Watch GT سازگار بوده و ارتقاء و انتقال تئوری این ساعت از سیستم عامل Lite امکان‌پذیر است.

اما یک مسئله بزرگ وجود دارد و آن هم نبود گوشی‌های هوشمند هواوی در لیستی است که برای آینده برنامه‌ریزی کرده است. در حالی که شایعاتی وجود دارد مبتنی بر اینکه هواوی برای سیستم عامل هارمونی در گوشی‌های هوشمند بودجه‌ای در دست کار دارد، اما به نظر می‌رسد که هواوی مایل است رابطه خود را با اندروید در تجارت گوشی‌های هوشمند حفظ کند.

همانطور که در مقالات قبل نیز گفته شد، هواوی سری میت 30 (Mate 30) خود را با رابط کاربری EMUI و سیستم عامل اندروید عرضه می‌کند، هر چند که قابلیت استفاده از سرویس‌ Google Play Store را ندارد. سایر خدمات گوگل از جمله Map، Gmail و غیره در صورتی که توسط منبع دیگری بارگیری شوند قابل استفاده هستند.

با اینکه انتظار می‌رود هواوی در حدود 20 میلیون گوشی میت 30 به فروش برساند، اما مدیرعامل هواوی، ریچارد یو، نتوانست ناراحتی خود از وضعیت موجود را پنهان کند و گفت: ما چاره دیگری نداریم.

از این‌ها گذشته، کاراکتر “1” در 1 + 8 + N به تلفن همراه اشاره دارد و اولین مثال‌هایی که به سوییچ شدن سیستم عامل هارمونی در میان دستگاه‌ها اشاره داشتند نیز با یک تلفن همراه شروع می‌شدند. اگر همانطور که هواوی ادعا دارد، سیستم عامل هارمونی از لحاظ طراحی هسته، امنیت و سازگاری در رده بالاتری از اندروید قرار گرفته باشد، چرا در اعمال آن بر روی گوشی‌های خود تعلل می‌کند؟

تمام آن‌چه ریچارد یو درباره این سیستم عامل گفته، این بوده است که “نه تا سال آینده!”، خواه اعمال آن یا عدم استفاده از آن باشد. هر چند که هواوی منتظر نیست تا یک سال بگذرد و 2020 از قابلیت‌ها و امکانات سیستم عامل هارمونی استفاده کند و هم اکنون در گوشی میت 30 از امنیت میکروهسته‌ای این سیستم عامل بهره می‌برد.

این موضوع به صورت خلاصه نیز در کنفرانس رونمایی از میت 30 در آلمان گفته شد، همچنین در کنفرانس‌های دیگر و پشت درهای بسته نیز از ماهیت متن باز سیستم عامل هارمونی به منظور ساخت پلتفرم آن صحبت شده است.

Gauden همچنین در یک مناظره بیان داشت: “ما مالک نیستیم، ما مبتکر سیستم عامل هارمونی هستیم”. مفهوم این پیام واضح است: هواوی می‌خواهد سایر تولیدکنندگان قطعات نه تنها در بخش‌های داخلی هوشمند که در بازارهای جهانی تلفن همراه نیز حامل این سیستم عامل باشند.

 

هواوی و چالش‌های پیش رو

با توجه به این‌که اندروید در حال حاضر محبوب‌ترین سیستم عامل بازار جهانی است، این ایده که سازنده‌های قطعاتی که در دنیا وجود دارند در حال دور شدن از آن هستند و هواوی به زودی به آن‌چه که می‌خواهد می‌رسد، چندان منطقی نیست؛ اما در کنار آن نیز باید دقت داشت که هواوی حمایت‌های لازم را در کشور چین دریافت خواهد کرد.

بر اساس اظهارات سایت وایرد (Wired)، شرکت‌های “فناوری بزرگ” چینی همگی حامی هواوی در مشاجرات میان هواوی و ایالات متحده امریکا هستند. هچنین بر اساس گزارشات تایید نشده‌ای، آزمایش سیستم عامل هارمونی توسط Vivo، Oppo، Xiaomi و Tencent انجام شده است.

به طور کلی همبستگی سیاسی هواوی و سایر شرکت‌های ایالات متحده امریکا سخت به نظر رسیده و استفاده از خدمات گوگل ممکن است به طور کلی تحریم شود.

هواوی نمی‌خواهد سیستم عامل هارمونی را تنها به عنوان یک سیستم نوع‌دوستانه منتشر سازد و به دنبال این است که آن را به عنوان یک سخت افزار، نرم افزار و زیرساختی بادوام در چین تبدیل کند.

شرکت‌های Xiaomi و BBK به خوبی واقفند که هواوی در مسیر سیستم عامل هارمونی و در تمامی زمینه‌های آن محصولی رقابتی عرضه می‌کند و این‌ها تنها شرکت‌هایی نیستند که هواوی باید آن‌ها را برای خرید متقاعد کند. فروش سیستم عامل هارمونی به مشتریان و متقاضیان در حال حاضر و در این شرایط بسیار سخت است و وعده‌ی رسیدن به عملکردهای بهتر و کاربردی کافی نیست.

هنوز هم مشخص نشده است که هواوی چه برنامه‌ای برای فروشگاه سیستم عامل هارمونی دارد و در حقیقت، به جز امکان سوییچ کامل و یکپارچه و بی‌نقص دستگاه‌ها با یکدیگر، هواوی هیچ ویژگی‌ عملکردی دیگری را برای دفاع از خود ارائه نداده است.

با علم به این مسئله که همه برنامه‌های اندروید، برنامه‌هایی سازگار نیستند، آیا هواوی قادر به جلب نظر سایر سازندگان برای ساخت و انتشار سیستم عامل جدید خود خواهد بود؟

شایان ذکر است ک سناریوی گوشی هوشمند هواوی میت 30 مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و هواوی توانست است با ارائه یک فروشگاه تقریبا کامل (تاکنون) با عنوان App Gallery میزبان 45000 برنامه بوده و ماهیانه در حدود 390 میلیون کاربر فعال داشته باشد. با اینکه هواوی فاصله زیادی از 2 میلیون برنامه موجود در Play Store دارد اما امیدوار است که بتواند با استفاده از یک صندوق توسعه برنامه برای خدمات جدید خود (Huawei Mobile Services (HMS)) مبلغ یک میلیون دلار در مجموع بدست آورد.

به عنوان مثال دریافت برنامه‌هایی مثل واتساپ، فیس بوک، اینستاگرام و امثال آن‌ها، توسط app gallery در گوشی هواوی میت 30 تایید شده است و بدون شک، در آینده سایر برنامه‌ها نیز از طریق آن قابل دریافت خواهند بود. حال تصور کنید که سیستم عامل هارمونی بتواند از طریق کامپایلر ARK خود برنامه‌های اندروید را به راحتی در هارمونی ترجمه کند، آن‌گاه روند سوییچ برنامه‌های اندرویدی موجود در app galley به هارمونی بسیار ساده خواهد بود. اما با تمام این‌ها باز هم از استفاده از برنامه‌های گوگل به علت ممنوعیت تجاری موجود، امکان‌پذیر نخواهد بود و حتی ممکن است در صورت استقلال هواوی از اندروید، گوگل محدودیت‌های بیشتری را برای تضعیف رقیب خود اعمال کند.

با توجه به این مسئله که هم اکنون هیچ سیستم عاملی وجود ندارد که در همه جای دنیا بتوان از آن برای دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده نمود، هواوی فرصتی بزرگ را در پیش دارد و می‌تواند خود را در راس این جدول قرار دهد.

اما، چرا هواوی بخریم وقتی هنوز به طور کامل هارمونی را به عنوان سیستم عاملی برای آینده‌ به مشتریان و متقاضیان خود ثابت نکرده است؟

بر اساس گزارشات در آینده‌ای نه چندان دور یکی از متخصصین هواوی به نام Gary Sims که بر همه مسائل مربوط به سیستم عامل اشراف دارد، در یک ویدیو به صورت دقیق، عمیق و جزئی همه تکنولوژی‌های آن را بررسی خواهد کرد و با ارائه جزئیات، گامی بلند در راستای معرفی آن بردارد. امید است هواوی با برداشتن گامی بلد در راستای تکنولوژی‌های روز دنیا، موجب پیشرفت و توسعه علم شده و بار دیگر خود را به جهان فناوری ثابت نماید.

با تمام این‌ها، شما درباره سیستم عامل هواوی چه فکر می‌کنید؟ چه انتظاراتی از آن دارید؟ نظرات و انتقادات خود را در قسمت ارسال دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

Leave A Comment

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است